ChituSystems FilaPartner E1 Filament Dryer
Filamenttorkbox med två oberoende värmekammare
1 420 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Två oberoende värmekammare
- Separat PTC-värmare för varje kammare
- Kapacitet för 4 spolar
- Jämn temperaturfördelning
Passar med
Produktinformation & tekniska uppgifter:
- Artikelnr.: CTU-EDB000000312
- Innehåll: 1 st.
- EAN: 7841949609236
- Tillverkarnr.: EDB000000312
- Tillverkare: ChituSystems
- Produkttyper: Förvaring av filament
Beskrivning
Fukt är en av de faktorer som har störst inverkan på utskriftskvaliteten vid FDM-utskrift. Redan förhöjd luftfuktighet i omgivningen kan leda till stringing, dålig vidhäftning mellan lagren, blåsbildning eller helt avbrutna utskrifter. ChituSystems FilaPartner E1 Filament Dryer hjälper till att motverka detta: med två oberoende reglerbara värmekammare, snabb uppvärmning och smart fuktövervakning får den dina filament i optimalt skick för utskrift och hjälper till att hålla dem där!
Två oberoende värmekammare
Chitu E1 har två separata torkkammare som vardera är utrustade med en egen PTC-värmare. Temperaturen kan ställas in oberoende för varje kammare mellan 45 °C och 70 °C. På så sätt kan du till exempel torka PLA, TPU, ABS, PETG eller PA-CF parallellt med rätt torkparametrar för respektive material.
Rekommenderad torktemperatur och torktid efter materialtyp:
| PLA | 50 °C | 6 h |
| PETG | 60 °C | 6 h |
| TPU | 60 °C | 12 h |
| ABS, ASA | 65 °C | 8 h |
| PA | 70 °C | 16 h |
| PC | 70 °C | 8 h |
Upp till 4 spolar, flexibel kapacitet
Du väljer själv om du vill använda endast en kammare eller båda samtidigt, med plats för totalt 1 till 4 filamentspolar. Det gör Chitu E1 lika lämplig för mindre utskriftsprojekt som för mer avancerade arbetsflöden med flera material.
Snabb och jämn uppvärmning
Enligt tester värmer Chitu E1 upp från 25 °C till 55 °C på bara 12 minuter, även när den är fulladdad med 4 spolar. Temperaturen förblir samtidigt mycket jämn i hela kammaren, vilket ger en särskilt jämn torkning av samtliga spolar.
Torkning och förvaring i en och samma enhet
Chitu E1 är inte bara en torkbox, utan fungerar samtidigt som en fuktövervakad förvaringsbox för dina filament. På så sätt förblir materialet skyddat och redo att användas även mellan utskriftsjobben.
Självregenererande torkmedel & passiv fuktindikator
Det integrerade torkmedlet regenereras automatiskt genom det varma luftflödet och behöver inte bytas ut.
En färgkodad fuktindikator visar den aktuella fuktnivån på insidan i realtid, snabbt och utan display.
Avtagbar magnetisk tätningslucka
En avtagbar magnetisk tätningslucka ger extra skydd mot fukt utifrån när enheten används för förvaring.
Sidomonterad 3,5-tums pekskärm
Via den resistiva 3,5-tums pekskärmen styr du enkelt alla funktioner och har alltid överblick över temperatur, luftfuktighet och driftlägen. Displayen sitter på sidan av enheten, vilket minskar utrymmesbehovet på djupet och gör Chitu E1 betydligt mer praktisk på arbetsbänken.
Användargränssnittet är utformat för maximal överblick och erbjuder:
- Statusövervakning i realtid för båda torkkamrarna,
- visning av temperatur och luftfuktighet i realtid,
- torkförinställningar med förinställda temperatur- och tidsvärden för olika filamenttyper,
- 4 individuella minnesplatser för egna torkinställningar,
- helautomatiskt läge: torken startar automatiskt när luftfuktigheten stiger över 50 % och stannar när värdet sjunker under 25 %.
I leveransen:
- 2 x filamentboxar
- 1 x Dryer-bas
- 1 x User Manual
- 1 x nätkabel, 1,5 m lång
- 8 x Silica Gel, återanvändbar
- 4 x magnetiska skiljeväggar för kamrarna
- 2 x fuktindikatorer
Tekniska specifikationer:
| Enhetens mått | 346 x 234 x 257 mm |
| Filamentboxens storlek | 234 x 161 x 217 mm |
| Vikt | 3200 g |
| Märkeffekt | 240 W |
| Märkspänning | 220 V 50 Hz 110 V 60 Hz |
| Drifttemperatur | 5-45 °C |
| Luftfuktighet vid drift | ≤ 90 % |
| Justerbart temperaturområde | 0-70 °C |
Produktvideo
Liknande produkter
Frågor & svar om ChituSystems FilaPartner E1 Filament Dryer
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ChituSystems FilaPartner E1 Filament Dryer
Senaste artiklarna:
- YouTube Episode: Polymaker PolyDryer: Revolutionising Filament Drying and Storage!
- YouTube-avsnitt: The Elegoo Centauri Carbon 2 - A Carbon Copy?
- YouTube-avsnitt: AI-genererade modeller är fantastiska! Men inte för 3D-utskrift...
- Praktiska 3D-utskriftstillbehör
- YouTube-avsnitt: Läderväska del två: Electric Boogaloo!
Upptäck 3DJake:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 11.100 produkter
Vi levererar över hela världen till över 40 länder