E3D Revo HotSide High Flow Fullastad
Höga flödesresultat och maximal volymflödesprestanda
SlutsåldProdukten finns inte längre i vårt sortiment
Liknande produkter:
Produktinformation & tekniska uppgifter:
- Tillverkare: E3D
- Produkttyper: Munstycken, Hot-Ends
- Munstycksdiameter: 0,6 mm, 0,8 mm, 1,0 mm, 1,2 mm
- Filamentdiameter: 1,75 mm
Beskrivning
Revo HotSide High Flow Fully Loaded från E3D är ett munstyckesset som låter dig få ut maximal volymflödesprestanda ur din Revo Hotend och därmed uppnå enastående resultat med högt flöde.
Innovativa Revo High Flow-jets
Revo High Flow-munstyckena kännetecknas av ett antal innovationer. För det första har de en förbättrad inre munstycksgeometri för bättre värmeöverföring till filamentet. Å andra sidan ökar de den volymetriska flödeshastigheten för din enhet och säkerställer därmed höghastighetsutskrifter - även med standardutskriftsmaterial.
Till skillnad från E3D High Flow jets som Volcano eller SuperVolcano, har Revo High Flow jets samma formfaktor som standard Revo hotends. Så du behöver inte göra några ändringar på dina befintliga fästen och fläktkanaler! Du behöver cirka 30 sekunder för att byta munstycke. Fantastiskt!
HeaterCore på 60 watt
I de flesta fall, till exempel vid utskrift med PLA eller PETG, räcker det lätt med en 40 watt HeaterCore. För att uppnå maximal flödeshastighet, särskilt när man arbetar med mycket höga temperaturer, är det värt att kombinera munstycket med en 60 watt värmekärna. Detta värms upp mycket snabbare än ett vanligt värmeblock, men har en positiv temperaturkoefficient (PTC) som en "skyddsåtgärd", vilket gör att dess prestanda minskar när värmen ökar.
HeaterCore fästs med en medföljande fjäder. Då är det bara Revo-munstycket som ska skruvas in och det verktygsfria munstycksbytet kan utföras. Du kan säga adjö till farliga kläder när det är varmt!
Nyckelfunktioner:
Max. temperatur | 300ºC |
Filamentets diameter | 1,75 mm |
Spänning / effekt | 24V / 60W |
Kompatibilitet | Revo mässingsmunstycken, Revo högflödesmunstycken, Revo ObXidian munstycken |
Ingår:
- 1 x 60W 24V HeaterCore med fjäder och strumpa
- 1 x 0,60 mm Revo High Flow munstycke och strumpa
- 1 x 0,80 mm Revo High Flow munstycke och strumpa
- 1 x 1,00 mm Revo High Flow munstycke och strumpa
- 1 x 1,20 mm Revo High Flow munstycke och strumpa
E3D Online-Dokumentation
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för E3D Revo HotSide High Flow Fully Loaded
5 stjärnor | | 2 | (100%) |
---|---|---|---|
4 stjärnor | | 0 | (0%) |
3 stjärnor | | 0 | (0%) |
2 stjärnor | | 0 | (0%) |
1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Kunder har även köpt:
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.600 produkter
Vi levererar över hela världen till över 40 länder