Phrozen nFEP för Quick-Release Film Resin Vat, Sonic Mighty Revo 16K Max (3 Stycken)
Förstansad släppfilm med 97,5 % UV-genomsläpplighet för Phrozen Quick-Release Film Resin Vat
941 kr
(314 kr / st., inkl. 25% moms.
- PFA-(nFEP)-släppfilm, 0,15 mm
- 97,5 % UV-genomsläpplighet
- Kan bytas utan verktyg
Passar med
Produktinformation & tekniska uppgifter:
- Artikelnr.: PHCN-53010050272002
- Innehåll: 3 Stycken
- Tillverkarnr.: 53010050272002
- Tillverkare: Phrozen
- Produkttyper: FEP-folier
Beskrivning
Phrozen PFA (nFEP) Film för Quick-Release Resin Vat är den officiella ersättningsfilmen för Phrozen Quick-Release Resin Vat. Den är 0,15 mm tjock, har 97,5 % UV-genomsläpplighet och förstansade hål. Filmen kan bytas utan verktyg.
Exakt passform för Quick-Release-karet
Filmen är anpassad till låsmekanismen och fästplattan i Quick-Release Resin Vat. De förstansade hålen sitter på rätt plats, så du behöver inte skära till något. Vid bytet behövs varken skruvmejsel eller andra verktyg, och de medföljande silikonskikten ger korrekt placering och jämn spänning.
Skrivaren påminner dig om när det är dags att byta!
Resinskrivaren räknar filmens släppcykler och visar en påminnelse om filmbyte när det rekommenderade gränsvärdet har nåtts. Du behöver alltså inte gissa när det är dags.
Byt filmen när skrivaren visar en påminnelse, om ytan har repor, hål eller deformationer, om filmen blir grumlig, om utskriftsfelen ökar eller om modeller lossnar. Phrozen anger 3 till 6 månader som riktvärde. Den faktiska livslängden beror på hur ofta du skriver ut, vilket resin du använder och hur filmen hanteras.
Skötsel och hantering
Torka försiktigt bort resinrester från filmen med hushållspapper efter utskriften. Håll metallskrapor och vassa verktyg borta. Byt genast ut filmen om den är skadad eller mycket grumlig, så att inget resin hamnar på LCD-skärmen.
Phrozens rekommendation: Använd endast originalfilm
Phrozen avråder från att använda tillskuren film från andra tillverkare i Quick-Release-karet, eftersom felplacerade hål eller ojämn spänning kan försämra släppförmågan och utskriftsstabiliteten. Heated Resin Vat har en egen film som inte passar här!
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Mer information: https://europa.eu/youreurope/reklamationsrätt
Liknande produkter
Frågor & svar om Phrozen nFEP för Quick-Release Film Resin Vat
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Phrozen nFEP för Quick-Release Film Resin Vat
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 11.650 produkter
Vi levererar över hela världen till över 40 länder